Under sommaren kan våra leveranstider vara något längre än vanligt. Observera att vi har semesterstängt under vecka 32. Då håller kontor, lager och butiker stängt. Vi tackar för ert tålamod och önskar er en riktigt fin sommar! • Under sommaren kan våra leveranstider vara något längre än vanligt. Observera att vi har semesterstängt under vecka 32. Då håller kontor, lager och butiker stängt. Vi tackar för ert tålamod och önskar er en riktigt fin sommar! •  

By Malene Birger

By Malene Birger har valt att klä in piedestaler, diskar och hyllor med Stiltjes zellige i sin nyrenoverade flaggskeppsbutik i Stockholm. Designen är skapad av Marie Louise Sjögren och lyfter fram det handgjorda kaklets unika struktur och karaktär, där naturliga material och tidlös design står i fokus.

Zellige är känd för sina subtila färgskiftningar och levande yta, vilket skapar en organisk och exklusiv känsla. Genom att integrera Stiltjes kakel förstärks butikens estetiska uttryck och koppling till hantverk och hållbarhet – en perfekt harmoni mellan mode och inredning.

piedestal täckt med grönt kakel
piedestal täckt med grönt kakel

Relaterade produkter

avlångt zellige-kakel i mörkgrön kulör

Zellige Forest Green E.

2,590.00 kr

beige/brunt zellige kakel i 10x10 cm

Zellige Tobacco 10×10

2,690.00 kr

krämfärgat marockanskt zellige-kakel

Zellige Eggshell 10×10

2,590.00 kr

Dela Projektet:

Facebook
Twitter
Pinterest